Czy skorzystać z kolektorów słonecznych może każdy? - Fotowoltaika

instalator fotowoltaiki wrocław

Fotowoltaika w Polsce

Fotowoltaika jest dziedziną nauki, która zajmuje się pozyskiwaniem energii elektrycznej z promieniowania świetlnego za pomocą zjawiska fotowoltaicznego. Polska, jako że posiada umiarkowany klimat, jest krajem, w którym występują r

Czy skorzystać z kolektorów słonecznych może każdy? - Fotowoltaika instalator fotowoltaiki wrocław
óżne pory roku o odmiennym stopniu nasłonecznienia. Przez wiele lat panowało mylne przekonanie, że panele fotowoltaiczne nie sprawdzą się przy klimacie jaki występuje w Polsce ze względu na zbyt mały stopień nasłonecznienia. Obecnie jednak, dzięki nowoczesnym technologiom, panele fotowoltaiczne są w stanie produkować energię nawet przy częściowym zachmurzeniu czy zacienieniu. W Polsce zainteresowanie fotowoltaiką bez wątpienia rośnie, zwłaszcza że korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się coraz bardziej opłacalne. Sam montaż paneli fotowoltaicznych jest przeprowadzany przez odpowiednią firmę działającą w branży fotowoltaicznej. W wielu polskich miastach istnieją także specjalne dofinansowania do montażu paneli fotowoltaicznych przeznaczonych do użytkowania w ramach gospodarstwa domowego.


Poza tym warto jeszcze przy okazji

Kolektory słoneczne to coś, na co ludzie coraz częściej stawiają. Nic zresztą w tym dziwnego, ponieważ w obecnej dobie fotowoltaika to temat bieżący. Energia odnawialna to w zasadzie nasza przyszłość i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Zasoby naturalne Ziemi kurczą się i dlatego człowiek musi szukać alternatywnych źródeł energii. Poza tym warto jeszcze przy okazji podkreślić, że kiedy pójdziemy w stronę energii odnawialnej, przyczynimy się znacząco do poprawy sytuacji klimatycznej. Nie trzeba nikomu jakoś specjalnie tłumaczyć, że bycie eko w obecnej dobie to wręcz konieczność.
Wróćmy jednak do zasadniczego tematu niniejszego artykułu, bo nieco odbiegliśmy od meritum, a wszak mamy mówić o fotowoltaice. Otóż, jeśli ktoś byłby zainteresowany tym tematem, niech najlepiej zajrzy do internetu, a tam znajdzie wiele informacji. Na rynku pojawiło się już sporo firm, które zajmują się zakładaniem kolektorów słonecznych, więc przeciętny Kowalski ma realne szanse na to, żeby sobie mógł zamontować takie nowoczesne urządzenia do produkcji energii.


Działanie paneli słonecznych

Główną funkcją paneli fotowoltaicznych jest przemiana energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Taka funkcja paneli słonecznych jest możliwa dzięki zachodzeniu w fotoogniwach zjawiska fotowoltaicznego. Zjawisko fotowoltaiczne jest rodzajem zjawiska fizycznego, które polega na powstaniu siły elektromagnetycznej w ciele stałym na skutek promieniowania świetlnego. Odkrycie tego zjawiska umożliwiło konstrukcję fotoogniw, które obecnie są używane do pozyskiwania prądu elektrycznego z energii promieniowania świetlnego. W każdej instalacji słonecznej, żeby było możliwe wykorzystanie prądu elektrycznego, konieczne jest zamontowanie inwertera. Inwerter jest specjalnym urządzeniem, które pozwala na konwersję napięcia stałego na prąd zmienny. Posiadając odpowiednie panele fotowoltaiczne, a także niezbędne do tego urządzenia, można z powodzeniem wykorzystywać energię elektryczną powstałą w skutek działania zjawiska fotowoltaicznego. Ogólna zasada działania fotoogniw wykorzystywanych z energetyce słonecznej nie jest więc zbyt skomplikowana.


Z czego składają się panele fotowoltaiczne

Istnieje kilka rodzajów ogniw fotowoltaicznych, które dzielą się podług generacji. Panele fotowoltaiczne pierwszej generacji są zwane inaczej grubowarstwowymi i są montowane na dachach budynków. Pierwsza generacja fotoogniw dzieli się na panele monokrystaliczne oraz na panele polikrystaliczne. Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne są tańsze w produkcji od monokrystalicznych, są jednak od nich mniej sprawne. Panele zwane polikrystalicznymi są wykonywane z płytek krzemowych, które posiadają nieregularną strukturę krystaliczną. Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne mają specyficzny niebieski kolor oraz widoczną strukturę kryształów krzemu, natomiast monokrystaliczne panele są czarne. Na rynku istnieje wiele firm produkujących polikrystaliczne panele słoneczne, ponieważ mimo ich zmniejszonej wydajności są one ciągle chętnie wykorzystywane w fotowoltaice. Największą zaletą polikrystalicznych fotoogniw jest ich koszt produkcji, który wynosi mniej niż wytwarzanie monokrystalicznych paneli fotowoltaicznych.